„ Edukacja dla bezpieczeństwa - Szkoła Przetrwania”

W tym roku po raz pierwszy Fundacja MIH zorganizowała obóz pn „ Edukacja dla bezpieczeństwa -Szkoła Przetrwania”.Przygotowanie młodzieży do zawodowej służby wojskowej dla uczniów z klas licealnych o profilu wojskowym oraz zrzeszonych w związku strzeleckim. Program poprawy wiedzy i umiejętności w zakresie postępowania podczas sytuacji kryzysowych .Edycja 1”


Do udziału zostali zaproszeni uczniowie z klas licealnych o profilu wojskowym oraz zrzeszeni w związku strzeleckim.

Obóz odbył się końcem października w Jeleśni na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego gdzie znajduje się ośrodek Górska Chata przystosowany do tego typu zajęć.
Zajęcia odbywały się w formie wykładów oraz ćwiczeń praktycznych w terenie.
Z jednej strony było to szkolenie wojskowe, strzelectwo z użyciem replik ASG, formacje patrolowe, rozpoznanie, zasadzki, scenariusze bojowe, a z drugiej strony survival - obozowanie, rozpalanie ognia, przeprawy terenowe w górach oraz zajęcia z pierwszej pomocy medycznej. Ukrywanie obozu przed poszukującymi go wrogimi siłami, obserwacja i wybranie kluczowego momentu na uderzenie wroga, przygotowywanie posiłków na wrogim terenie.

Na zajęcia zaprosiliśmy żołnierzy z jednostek specjalnych oraz wykwalifikowaną kadrę pod okiem której uczestnicy przeszli cykl zajęć sprawnościowych , wyspecjalizowane szkolenie z zakresu „ zielonej , czerwonej taktyki”, survivalu, sposobów walki wręcz i topografii stosowanej w służbach mundurowych(strzelanie, praca z mapą, rzut granatem, marszobieg, musztra).
Sporo z zajęć prowadziła znana postać w świecie militarnym.
Jako operator GROM-u Naval brał udział w wielu misjach. Kiedy nocami patrolował ulice Bagdadu,bezustannie czyhało na niego niebezpieczeństwo. Niejeden z uczestników czytał wydaną przez niego książkę „Przetrwac Belize” i spotkanie z nim było dla wszystkim ogromnym przeżyciem.
Sam Naval tak o sobie opowiadał:„Przez 14 lat prawie nikt z moich bliskich nie wiedział, że jestem operatorem GROMu. Dużą część tego czasu spędziłem na misjach zagranicznych biorąc udział w akcjach bojowych. Odznaczano mnie wielokrotnie, w tym: Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego dla wybitnie zasłużonych w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia. Zapracowałem także na Złotą Odznakę GROMu, która dla żołnierzy GROM jest najwyższym zaszczytem. W 2012 roku mogliście usłyszeć o mnie, gdy do sklepów trafiła gra komputerowa Medal of Honor: Warfighter –to ja byłem jednym z dwóch pierwowzorów postaci GROMowca, w którą może wcielić się gracz. Od niecałego roku jestem na bardzo aktywnej emeryturze, gdzie próbuję swoich sił na rynku cywilnym.Organizuję wyprawy np. w Himalaje, prowadzę szkolenia, doradzam w sprawach bezpieczeństwa, postanowiłem też napisać książkę.  Chcę się z Wami podzielić moim doświadczeniem, wiedzą z obronności, reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, survivalu i… patriotyzmu. Mam na imię Paweł, ale wszyscy znają mnie, jako Navala”

Program obozu zakładał cele które zostały zrealizowane: umożliwienie młodzieży wzięcia udziału w szkoleniach specjalistycznych wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży strzeleckiej zapoznanie uczestników z problematyką zarządzania kryzysowego szkolenie uczestników w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej, ratownictwa górskiego, drogowego, wodnego zaspokajanie potrzeb intelektualnych i pogłębienie wiedzy z zakresu wiedzy bezpieczeństwa i obronności Państwa kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich podnoszenie poziomu sprawności fizycznej uczestników szkolenie z zakresu działań ratowniczych, szkoły przetrwania zgrywanie zespołu ratowniczego przeprowadzenie zawodów sportowo-obronnych ( marszobieg, strzelectwo sportowe)

Za rok chcemy ponownie tam wrócić!