Patriotyczny Festyn Rodzinny "Bielsko-Biała.Moja mała ojczyzna"

Tegoroczne uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęliśmy na placu Ratuszowym. Były kwiaty, przemówienia, defilada oraz msza święta w Katedrze za Ojczyznę. Na placu Ratuszowym spotkali się wszyscy ci, którzy w sposób szczególny chcieli zamanifestować swój patriotyzm. Uchwalona 224 lata temu konstytucja miała uzdrowić Rzeczpospolitą i uchronić ją przed upadkiem. Dziś oddajemy hołd jej twórcom i szukamy w niej dla nas przesłania stąd okolicznościowe wystąpienia , prezentacje stowarzyszeń, szkół , instytucji oraz defilada Kompanii Honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego, a także złożone kwiaty przy pomniku Konfederatów Barskich.


Po mszy uroczystości przeniosły się na teren rekreacyjny „Błoni” gdzie odbył się Patriotyczny festyn rodzinny „Bielsko-Biała, moja mała ojczyzna”. Wspólnie świętowaliśmy w duchu nowoczesnego patriotyzmu, opierającego się nie tylko na symbolicznym wspomnieniu historycznych zdarzeń ale także na aktywny uczestniczeniu wszystkich członków społeczeństwa obywatelskiego w świadomym spotkaniu z żywą historią.
Uczestnicy zebrali się, by upamiętnić ten bardzo ważny moment w dziejach naszej Ojczyzny. Czas, w którym ponad 200 lat temu polscy patrioci stworzyli zbiór praw i obowiązków wszystkich obywateli państwa – Konstytucję 3 Maja. W programie festynu który był w całości finansowany z Budżetu Obywatelskiego miasta Bielsko-Biała znaleźli coś dla siebie zarówno pasjonaci historii i militariów, jaki i rodziny z dziećmi.
Niewątpliwie atutem i wabikiem był prowadzący festyn – prof. Andrzej Olejko. Polski historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości, wykładowca na Uniwersytecie rzeszowskim. Tak właśnie przywitał i rozpoczął festyn „ Dziś rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791. Warto może więc przybliżyć dzieciom odrobinę polskiej historii, zwłaszcza, że powszechnie przyjmuje się, że uchwała ta była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.”

Pomysłodawcy projektu Bogumił Kanik- Od ponad  20 lat wychowawca młodzieży w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Hufcowy Konrad Nycz doskonale wiedzieli jakie atrakcje przygotować aby zadowolić uczestników festynu. Wśród największych atrakcji festynu znalazły się m.in. przygotowane Miasteczko Harcerskie, inscenizacje pobudki , apel harcerski, namioty naborowe ZHR i ZHP , obozowy namiot harcerski, gry i zabawy przygotowane przez ZHR i ZHP.


Dużym zainteresowaniem cieszyło się przygotowane z pieczołowitą starannością Miasteczko Harcerskie ,które zostało zaprezentowane podczas festynu. Widać było trud włożony w jego przygotowanie a ,że w głównej mierze członkami ZHR i ZHP są dzieci i młodzież tym bardziej należą im się podziękowania i brawa! Z tego miejsca każdemu z Was dziękuje bo stworzyliście wspaniały klimat. Czuwaj :)

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to organizacja która od początku uczestniczyła w przygotowaniach festynu. W Bielsku Białej ZHR reprezentują Hufiec harcerzy i harcerek na Podbeskidziu skupiająca ponad 300 osób w szeregach swoich drużyn.
Ogromnym wsparciem festynu okazał się Związek Harcerstwa Polskiego który jest największą organizacją harcerską w Polsce. Wspólnie zostało przygotowane ognisko przy którym można było upiec darmową kiełbasę oraz zasiąść przy wojskowej grochówce. Wieczorem przy ognisku rozbrzmiewały dźwięki gitar oraz piosenek harcerskich. To właśnie Ci młodzi ludzie członkowie ZHR i ZHP zachęcali do wspólnych zabaw, śpiewów i robili to tak skutecznie ,że mieszkańcy wraz z harcerzami bawili się do późnego wieczora. Wrażenie niesamowite pełnej integracji pokoleń.


Wyjątkowo oblegana była scena na której odbyły się aż 4 koncerty oraz konkurs piosenki harcerskiej, wojskowej czy patriotycznej.
Na scenie doskonale z publicznością i uczestnikami współpracował drugi prowadzący - Reprezentant ZHP Damian Łoziński Pierwszy występ należał do harcerek ZHR.

Wśród wykonawców pojawiły się zespoły This Cover Band – zespół grający muzykę lat 70-tych, 80-tych, 90-tych . Tworzą go uzdolnieni absolwenci szkół muzycznych i Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Pociąg Rock'n'Roll – zespół z Bielska- Białej działający od września 2013 czerpiący inspirację z muzyki lat 50-tych, 60-tych, bluesa i rock'n'rolla .Zespoły te umilały czas uczestnikom oraz widzom tworząc niesamowity klimat .

Jednym z ciekawszych elementów który rozgrywał się na scenie i przerósł nasze najśmielsze oczekiwania był konkurs piosenki. Przyciągnął miłośników piosenki, harcerskiej atmosfery czy też osoby zainteresowane kulturą turystyczną, harcerska, patriotyczna. Konkurs okazał się sposobem na spotkanie pełne radości i dobrej zabawy zarówno dla rozśpiewanych gromad zuchowych, drużyn harcerskich jak i osób nie zrzeszonych. Celem konkursu było wspieranie wokalnie uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych oraz rozwijanie talentów estradowych, Szczególnie tego dnia zależało nam na kształtowaniu postaw patriotycznych oraz doskonalenia i szerzenia zainteresowań umiejętności patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. W sumie na hitowej scenie, podczas niedzielnego popołudnia, wystąpiło 16 solistów oraz zespołów.
Zaraz po wystąpieniu Bielskiej Orkiestry Dętej - formacji wojskowej pod dyrekcją kapitana Wojciecha Piątka zostały podane wyniki konkursu.

Wyniki 1 edycji Konkursu Piosenki Harcerskiej prezentują się następująco: Osoby indywidualne:
III miejsce – Filip Gielmuda
II miejsce – Martyna Więzik
I miejsce- Łukasz Markowicz
Zespoły: III miejsce- IX Beskidzka Drużyna Harcerek
II miejsce- „Zośki”
I miejsce- „Spontaniczni”

Patronat medialny objęło Radio Bielsko, https://www.facebook.com/radiobielsko?fref=ts które relacjonowało wydarzenia na żywo oraz zorganizowało konkurs dla uczestników festynu. Nagrodami były wejściówki na 90 Festival .


Podczas festynu w jednej z części rekreacyjnych „Błoni” została stworzona wystawa oraz pokazy służb mundurowych oraz ratowniczych, a także wystawy statyczne nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu wojska.
Młodszych widzów z pewnością interesowały pokazy i możliwość udziału w grach na orientację. Była to dla uczestników , mieszkańców oraz gości możliwość zetknięcia się z żywa lekcją historii. Nauka i zabawa jednocześnie bowiem to przedstawienie historii w ciekawy i niezwykle realny sposób. Jak mawia stare przysłowie: „jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”. Dlatego też aby lekcja historii nie zamykała się w szkolnych murach i nie zabijała nudę t uważamy iż to doskonały sposób na prezentację historii. Każda grupa chętnie dzieli się pasją, wiedzą i doświadczeniem. Interesującym elementem były zaprezentowane pojazdy których właściciele to kolekcjonerzy pojazdów niejednokrotnie biorący udział w dioramach, pokazach grup rekonstrukcji historycznych czy tez w potyczkach.

Pojazdy które mogliśmy zaprezentować to Half Track M5, Hummer HMMWV , John Deere Gator-M – właściciel Witek Kłeczek, Dodge WC 51 z OSP Meszna, Jeep Willys – właściciel Państwo Tymich, Jeep Willys – właściciel Fundacja MIH . Warto tutaj wspomnieć iż oba Jeepy Willysy oraz silnik w Dodge WC 51 zostały odrestaurowane w firmie HQ5

Grupy, służby mundurowe oraz ratownicze które wzięły udział:

The Jarheads - Desert Storm Reenactment Group Związek Strzelecki "Strzelec" Organizacja Społeczno-Wychowawcza Jednostka Strzelecka 3027 Bielsko-Biała im. mjr Włodzimierza Mężyńskiego 1st Marine Division Reenactment Group GRH Beskidy
18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy im. Kpt. Ignacego Gazurka
Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej

Ponadto ogromne podziękowania dla : Piekarni Czernichów Firma Aqua Wydział promocji miasta Bielsko-Biała Stowarzyszenie Beskidzkie Smaki
Global Marketing Group
Wydawnictwo Debit
MMDS Print Managament


Relacje w mediach: http://wiadomosci.bielsko.info/8853-patriotyczne-swietowanie-zdjecia

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3846497,patriotyczny-festyn-rodzinny-w-bielskubialej-i-mnostwo-atrakcji-zdjecia,id,t.html

http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/29524/festyn-patriotyczny-dla-wszystkich-foto/zdjecie-41771/


http://zywiecczyzna24.net/events/517572735049790 http://www.bielsko-biala.pl/aktualnosc-5-3924-swieto_konstytucji_3_maja.html

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3846231,obchody-swieta-konstytucji-3-maja-w-bielskubialej-defilada-msza-i-tlove-zdjecia,id,t.html